Erkeklerin kalbini kırıp kaçan güzel kadın, Cahide Sonku

1197_5Şimdiye kadar defalarca duymuşuzdur Cahide Sonku adını, “Cahide Sonku ödülü bu sene …. ‘ya layık görüldü” cümlesi içerisinde daha aşına…

Sinema ile alakadar olanlar bilir Cahide Sonku kimdir ne iş yapmıştır. Sinema beni ilgilendirmiyor endüstri filmleri ile oldukça mutluyum diyen kesim için ise hemen bir Türkiye tarihinin önemli isimi olduğunu belirtmek istiyorum Cahide Sonku’nun. Nüfus adı Cahide Serap’tır. 16 yaşında Darülbedayi‘ye girmiş, zamanla İstanbul Şehir Tiyatroları‘nın gözde oyuncuları arasına girmiştir. Muhsin Ertuğrul döneminin önemli isimlerindendir.

1933 yılında “Söz Bir Allah Bir” filmiyle sinemaya geçti. “Bataklı Damın Kızı Aysel” adlı filmle ünlenen C718880ahide Sonku, o günden sonra adeta bir “fetiş” oldu ve hemen her filmde erkeklerin kalbini kırıp kaçan güzel kadın rolüyle izleyicinin karşısına çıktı.

Cahide Sonku sinemada sadece oyunculuk ile yetinmedi Türkiye’nin ilk kadın ve Yönetmeni olarak anılmasını sağlayacak o adımı 1950 yılında Sonku Film şirketini kurarak ve “Fedakar Ana” filminin yönetmen koltuğuna oturarak gerçekleştirdi.

1963 yılında Sonku Film’de gerçekleşen yangın, Türkiyeli sanatçıların acı sonu olan sefalet için de yaşama kaderini de beraberinde getirdi. 1979 yılında sinema yazarları derneği hizmet ödülü kendisine verilmiştir; bu olay karşısında hüzünlenip ağlayan cahide sonku; “demek ki 40 yıldır beni unutmadınız” demiştir.  Son yıllarını Tiyatro oyuncusu olarak geçirdi ve 1981‘de Alkazar Sineması‘nda fenalaşarak öldü.

Ekşi Sözlük’ten seçmeler

beyoğlu‘n da ya$amı$ olduğu ev restore edilerek, cahide on5 adında sosyetik/ underground bir mekan haline getirilmi$tir.

aysel batakli damin kizi filmiyle une kavusup sonra da kendini alkole vermiş, ayakkabisindan sampanya icirttirmis unlu insan.

muhsin ertuğrulun ona karşı duyduğu nezih aşka sessiz kalmıştır.

cemal reşit rey’in yaptığı “adalar” adlı revüde rol alırken tam evden çıkacağı sırada hasta olan annesi ölmüş, buna rağmen perdenin açılmasına yarım saat kala koşarak tiyatroya gidip, rolü gereği dans edip şarkı söylemiş aktris.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s