Sugar Man

Tüm dünya, yaşayan efsane Rodriguez’in hikayesini, İsveçli yönetmen Malik Bendjelloul’un En İyi Belgesel Oscar’ını kazandığı “Searching For Sugar Man” (Şeker Adamı Arayış) isimli filmiyle tanıdı. Rodriguez, şöhreti 70’inde yakalayan bir Rock yıldızı oldu.

Güney Afrikada Elvis kadar ünlü olan ve öldüğü sanılan Rodriguez’in belgesele konu olan tamamen gerçek hikayesindeki bir önemli noktaysa, Amerika da doğan fakat internetin olmadığı 1970lerde, ırkçı ayrımı sistemi uygulayan Güney Afrika’nın yarattığı bu yıldızın şöhretinin Amerika’ya ulaşamamış olduğu gerçeğiydi.

Fakir Edebiyatı ABD’de Satmadı

Sixto Diaz Rodriguez, 10 Temmuz 1942’de Meksika’dan işçi olarak Amerika’ya göçeden bir adamın oğlu olarak dünyaya geldi. Fakirlik içinde büyüyen genç Rodriguez, Meksika-Amerikan karışımı folk müziği yapmaya başladı. “Fakir edebiyatçısı” Rodriguez, 1967’de “I’ll Slip Away” isimli ilk single’ını çıkardı. Ardından 1970’de Cold Fact ve 1971’de “Coming From Reality” isimli iki albümü geldi. Ama Amerikalılar müziğini sevmedi ve albümleri satmadı. Ünlü olmak gibi bir derdi olmayan Rodriguez  İnşaat işçiliği, kazı çalışmaları… gibi işlerde çalışırken Güney Afrika’da bir efsane haline dönüşmüştü. “Sugar Man” şarkısı, pek çok hayranının bu lakabı almasına neden oldu.

Bir şarkısının içinde “Dearborn” kentinin geçtiğini fark eden hayranı soluğu, 1998’de Detroit yakınlarındaki Dearborn’da aldı. Karşılarında derme çatma bir evde yaşayan bir “efsane” buldular.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s