ÇEKMECELER “Açmaktan Korkma”

Çekemeceler Filmi 2015 yılının en çok merakla beklediğim yapımlarından biri…

Sinopsis
Otuz ikinci yaşgünün gecesinde, kanlar içinde hastaneye kaldırılan Deniz’in, sıkça geçmişe döndüğü yoğun rehabilitasyon sürecinde, ruhundaki kilitli çekmeceler açılacak. Kız çocuk ve ergen cinselliğinin neresinden tutacağını bilemeyen aktör bir anne-babanın, kendi kompleksleri arasında kızlarının bedeninde ve ruhunda açtıkları yaralar ortaya çıkacak.

Çekmeceler filmi Türkiye’de senaristler, yönetmenler ve en önemlisi yapımcılar için örnek olacak nitelikte bir film. Toplumun üzerini örttüğü, görmemek için direndiği konulara parmak basıyor.

 

İşte bu yüzdendir ki, kendi hikayemi anlattığım zaman benim de çokça işittiğim “bu film Türkiye’de çekilemez, yapım desteği alamaz, sinemalar göstermez” gibi söylemleri bir anda ortadan kaldırıyor. Nitekim aşağıda yer alan Çekmeceler filminin kamera arkası görüntülerinde de izleyeceğiniz üzere onlarda aynı tepkiler ile karşılaşmışlar.

İnsanoğlunun yapmayı bir türlü beceremediği, özenle kaçtığı şeydir Kendini Tanımak, Acılarına Bakmak, Duygularının Varlığını Kabul Etmek… Aile içinde de durum aynı, birbirlerine ne yaptıklarını görmemekte büyük bir çaba sarf edilmekte. Bu durumu bireyden topluma taşımak hiç de zor değil.

Hal böyleyken bir travma anlatmak, izleyici de “kendine de bir bak bakalım, içinde neler oluyor?” der!

Kolay mıdır peki insanlara içlerine baktırmak! İşte bu yüzden bu filmin bunu ne denli başarabildiğini, konuyu nasıl işledikleri, toplum için bu tarz hassas konuları ne denli verebildikleri merak konusu ve sinema için örnek niteliği taşıyacağı da bir kesin.

Film’den paylaşılan fotoğraflar da ve fragman da görüldüğü üzere görüntü ve yönetmenlik konusunda da oldukça etkili bir görsel şölen izleyeceğiz.

Filmin +18 kabul edilmesi ise bana kalırsa yerinde bir karar, 18 yaş altı nesil yeterince sabote edilmekte anlama kapasiteleri yerle bir edilmiş durumda, bu filminden ne sonuç çıkaracağı ve ne sonuçlar doğuracağı tartışmaya çok açık bu sebeple risk almamanın yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum. Ayırca filminde ana konularından biri olan cinsellik tabusundan kaynaklı +18 olan bir yapım bu toplumda daha çok ilgi göreceğini düşünüyorum. .

 

“KAMERA ARKASI: DENİZ’in dünyası, +18 sınırıyla ‘ahlak’ kilitlerini kurcalıyor” 

Yönetmenler: M.Caner Alper & Mehmet Binay
Yapımcılar: Güldenay Sonumut, Nurhan Özenen, Mehmet Binay, M.Caner Alper
Senaryo: M.Caner Alper
Yazarlar: M.Caner Alper, Tilbe Saran, Mehmet Binay, İsmail Onur Coşkun
Yapımcı Firma: CAM Film Ltd.
Yardımcı Yönetmen: Burak Büjdeci
Oyuncular: Ece Dizdar, Taner Birsel, Tilbe Saran, Nilüfer Açıkalın, Pınar Töre, Hakan Çimenser, Tuğrul Tülek, Ece Yüksel, Burak Altay, Yekta Kopan, Oğulcan Yapıcı, Kubilay Tunçer, Gizem Erdem, Aslıhan Erguvan, Berkay Akın, Cengiz Coşkun, Edip Saner, Ümit Olcay, Emrah Doğan, Bulut Reyhan ve Nurhan Özenen
Görüntü Yönetmeni: Norayr Kasper
Kurgu: Mesut Ulutaş
Dramatik Müzik: Hasan Özsüt
Diğer müzikler: Demir Demirkan, Işıl Özsüt
Sanat Yönetimi: Hüseyin Binay ve Aslıhan Tiryaki
Kostüm: Gökay Gündoğdu
Görsel Tasarım: Hamza Sancar

Kaynak: http://www.cekmecelerfilmi.com/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s