“THE İMPOSTER” kayıp bir çocukluk ve onu bulma çabası!

Türkçe adı “Hayat Avcısı” olan, 1994 yılında ABD‘nin Teksas eyaletinde ikamet eden 13 yaşındaki Nicholas Barclay’in ortadan kaybolmasının ardından, 1997 yılında Fransız şarlatan ve dolandırıcı Frédéric Bourdin‘in kaybolan Nicholas Barclay olduğunu iddia ederek ortaya çıkmasını anlatan gerçek bir olaya dayanan 2012 Birleşik Krallık yapımı belgesel biyografi filmi… Filmin tamamı belgesel tarzında, gerçek ve rol yapılan röportajlar, televizyon görüntüleri ve biyografi filmi içeriği çoğu zaman birbiri ile dram dizilerinde olduğu gibi karışmış durumdadır. Filmde gerçek Frédéric Bourdin ve Nicholas Barclay’in Amerikan ailesinin bazı gerçek üyeleri ile görüşmeler röportaj şeklinde yapılmıştır.

Nicholas Barclay

İzleyecide uzunca bir süre kurmaca mı yoksa belgesel mi hangi görüntüler gerçek hangileri canlandırma olduğu kafa karıştırıcı. Filmi izlerken bir cümleyi bile kaçırmamak için özenle izleme hissi daha ilk sahnede başlıyor. El kamerası ile çekilmiş doğum günü görüntüleri ile başlayan film bir ihbar telefonu ile şekillenmeye başlıyor. Ustaca yalan söyleyen Frédéric Bourdin (gerçek kişi) röportajını izlerken hayran olmamak elde değil. Akıl sağlığından her ne kadar şüphe de edilse, evet bu adam gerçekten zeki, çocuk olmak için her şeyi düşünmüş.

Frédéric Bourdin

Film, Frédéric Bourdin üzerinden şekillense de beni etkileyen yerine geçtiği Nicholas Barclay’in ailesinin gerçeklik algısını tamamen yitirmiş bir şekilde travmatik halleri. Röportajlar oldukça başarı gerçekleştirilmiş filmin akışı tahmin etmek neredeyse imkansız. Aile üyeleri röportajları gerçek kişilerle yapılmış olmasına rağmen rol yapılan röportajlar oldukça başarılı olmuş. Frédéric Bourdin çok kısaca bahsedilmiş olan doğum hikayesinden çocuğun yerine geçme çabasını ve yeni biri olma çabasını az çok çıkarabiliyoruz. Peki ya Nicholas Barclay’ye ne oldu? o nerede? ve ailesi yabancı birini neden oğulları yerine koymakta bu kadar ısrarcı? “Kimse bana çocukluğumu hatırlatmadı. Çocukluğun hatırlanması için sevilmek gerekir” Frédéric Bourdin Kazandığı ödülleri uzun uzun yazamayacağım meraklısının bakmasını tavsiye ederim. Bazıları; 2013 BAFTA Film Ödülü Bir İngiliz yazar, yönetmen veya yapımcının olağanüstü ilk eseri Bart Layton Dimitri Doganis 2012 Zürih Film Festivali En İyi Uluslararası Belgesel Film Bart Layton 2012 Miami Film Festivali Büyük Jüri Ödülü Bart Layton 2012 Austin Film Eleştirmenleri Ödülü En İyi Belgesel Bart Layton

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s