BASKETS

Baskets_FXKomedi adı altında gizlice yürütülen bir dram.

Yeni bir dizi Baskets, henüz 3. bölümü yayınlandı. Amerikan komedilerinden pek haz etmeme rağmen bu diziyi sevdim. Başrol oyuncusu Zach Galifianakis in Chip Baskets karakterini bir yerden alıp başka bir yere taşıdığı aşikar. Chip Baskets ” I’m a clown” diyerek her fırsatta kendini, çevresini ve seyirciyi palyaço olduğuna ikna etmeye çalışır. 

Fransa’da prestijli bir sanat okulda palyaçoluk eğitimi alır. Yada almaya çalışır diyelim çünkü fransızca bilmemektedir. Ve Fransa da bir kadına aşık olur. Kadın Chip’i sevmez sadece kullanır. Chip, kadına evlenme teklif eder, kadın Amerika’ya gidebilmek için kabul ettiğini söyler ve dizi, Amerika’da asıl olarak başlar.

Hüzünlü palyaço fantezisinin  cuk oturduğu bir dizi Baskets. Şimdiye kadar izlediğim 3 bölümde de komedinin arkasında gizlenmiş bir hüzün izledim. Palyaçonun makyajının ardın da gizlediği türden. maxresdefault

Bir komedi dizisinden beklenmeyecek kadar güzel tadında metaforlar içerdiğini düşünüyorum. Özellikle 3. bölümde çakal metaforunu etkileyici buldum.

Dizi ile ilgili yapılan yorumların çoğunluğu kötü, bunun nedeni olarak dizi de açıklayamadığım bir tıkanıklık olması. İzlediğiniz de fark edeceksiniz her bir karakter hayal ürünü gibi, Chip’in rahatsız edecek derece de saflığı, Chip’in annesinin ses tonu, Chip’in karısının abartı rahatlığı, ve Martha (chip’in sigortacısı gibi görünen ama herşeyi) aşırı sakin ve yavaş oluşu. Yani karakterlerin hiç biri karşılaşılan duruma beklenilen tepkiyi göstermiyor. Buda izleyicinin içini gıdıklayan, kemiren bir hale sokuyor. Henüz 3. bölüm, bir yerde kırılma noktası olup, durumu idrak ettiğimizde rahatlayacağımızı umuyorum.

Sonuç olarak bana kalırsa gayet başarılı bir iş olmuş.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s